I LO im. Mikołaja Kopernika
w Żywcu

"Komunikacja - powrót do relacji"
Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób
W dobie szybko postępujących zmian, pandemii i światowych konfliktów, zauważyliśmy potrzebę odbudowania relacji i powrotu do dobrej i wartościowej komunikacji. Stres, izolacja, problemy emocjonalne budują więcej murów niż mostów, dlatego też pragniemy pokazać uczniom, że nowe znajomości, inne kultury służą budowaniu ich samoświadomości i ubogacaniu ich tożsamości.
Teneryfa - sprawozdanie
W ramach unijnego projektu ERASMUS+ „Komunikacja – powrót do relacji” dwie nauczycielki naszej szkoły – Lucyna Ozimińska i Paulina Komender wzięły udział w szkoleniu, które odbyło się w dniach od 17 do 22 lipca w San Cristobal de La Laguna na Teneryfie.

Kurs „Design the Positive: Positive Thinking, Positive Communication and Positive School Space” został zorganizowany przez Europass Teacher Academy. W kursie uczestniczyło 16 osób z różnych krajów Europy.

Był to kurs praktyczny prowadzony w formie warsztatowej. W pierwszym dniu kursu przekazano nam praktyczne informacje o Teneryfie. Następnie odbyły się zajęcia, podczas których miałyśmy okazję poznać się z innymi uczestnikami szkolenia. Wieczorem zwiedziłyśmy z przewodnikiem La Lagunę.

W trakcie kolejnych dni zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej. Było bardzo dużo urozmaiconych ćwiczeń, zadań praktycznych, podczas których tworzyłyśmy projekty wzmacniające pozytywne podejście do szkoły i edukacji. Dowiedziałyśmy się jak wzmacniać pozytywne myślenie, ograniczać negatywny sposób mówienia do siebie wzajemnie, jak pozytywnie komunikować się ze sobą, z naszymi uczniami i współpracownikami. Jak przekształcić negatywną, destrukcyjną i nieefektywną komunikację w pozytywne relacje.

Odbyły się również ciekawe zajęcia w Santa Cruz Museum of Natural History z wykorzystaniem aplikacji Goosechase.

Na zakończenie kursu zorganizowano nam wyjazd do największego na Wyspach Kanaryjskich Parku Narodowego El Teide. Umiejętności i wiedza zdobyte podczas kursu pozwolą nam na lepsze budowanie pozytywnych relacji.