szkoła partnerska
![]() |
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU |
![]() |
LISE-MEITNER-GYMNASIUM W UNTERHACHING (NIEMCY) |
Logo wymian od roku 2024 – projekt i wykonanie Julia Rączka
Zanim przejdę do opisu naszej szkoły partnerskiej, kilka zdań o niemieckim szkolnictwie średnim. System edukacji w Niemczech wymaga od uczniów i ich rodziców podjęcia decyzji o dalszej ścieżce edukacyjnej stosunkowo wcześnie. Już bowiem w wieku 10 lat, po ukończeniu szkoły podstawowej, dzieci zaczynają naukę w szkole średniej. Rodzice otrzymują na koniec podstawówki opinię na temat zdolności swojego dziecka i na tej podstawie decydują, w jakiej placówce będzie kontynuowało naukę. Do wyboru są szkoły główne (Hauptschulen), realne (Realschulen) i ogólnokształcące (Gymnasien). Edukacja w gimnazjum stoi na najwyższym poziomie i kończy się po klasie 12 egzaminem maturalnym. Niemieckie gimnazjum jest więc odpowiednikiem polskiego liceum ogólnokształcącego.
A fakt, że miasta Żywiec i Unterhaching od roku 1995 są miastami partnerskimi, zdecydował, że właśnie z gimnazjum z Unterhaching nawiązano współpracę i zainicjowano wymiany pomiędzy szkołami. Do spotkania dyrekcji i nauczycieli naszych szkół doszło w Unterhaching w listopadzie 1999 roku. Pierwsza wymiana uczniów miała miejsce w roku 2000 i od tamtego czasu wymiany odbywają się, z niewielkimi przerwami, cyklicznie co dwa lata.
Kilka faktów o partnerskiej szkole Lise-Meitner-Gymnasium z Unterhaching. Szkoła założona została w roku 1971, a rozbudowana w roku 2006. Patronką jest prof. Lise Meitner, austriacka fizyczka jądrowa. Budynek szkoły ma rozłożysty kształt, wielkie przeszklenia oraz futurystyczny dziedziniec, co czyni go nowoczesnym i ciekawym obiektem architektonicznym. Szkoła położona jest na peryferiach miasta z pięknym widokiem na Alpy Bawarskie, których szczyty w pogodne dni dobrze widać w oddali.
W gimnazjum uczy się ponad 1200 uczniów i pracuje ponad 90 nauczycieli. Nacisk kładziony jest na przedmioty przyrodnicze, informatyczne oraz języki obce, w tym łacinę. Atutem są również liczne wymiany, jakie szkoła prowadzi z Anglią, Francją, Włochami, Polską, Turcją, Rwandą, Izraelem i Rosją.
Jako ciekawostkę warto tu wspomnieć, że budynek gimnazjum w Unterhaching został kilkakrotnie wykorzystany jako tło do młodzieżowych filmów o tematyce szkolnej, co rozsławiło szkołę na cały kraj.
Źródło: https://www.lmgu.de, de.wikipedia.org
Autor artykułu: Piotr Rydarowicz