miasto partnerskie
MIASTA PARTNERSKIE | |
ŻYWIEC | UNTERHACHING |
Do zbliźniaczenia miasta Żywca z gminą Unterhaching doszło w roku 1995. Akt potwierdzający partnerstwo miast został podpisany 15 lipca 1995 roku w Unterhaching oraz 30 lipca 1995 roku w Żywcu. W delegacji władz miasta Żywca do Unterhaching jako tłumaczka uczestniczyła nauczycielka języka niemieckiego z naszego liceum Pani Elżbieta Piechota.
UNTERHACHING to miejscowość i gmina położona na południu Niemiec w kraju związkowym Bawaria, 10 km od jego stolicy – Monachium. Unterhaching zajmuje powierzchnię 10,37 km² i leży na wysokości 556 m n.p.m. W 2023 roku liczba ludności wynosiła ponad 25000 mieszkańców. Liczne wykopaliska wskazują na zasiedlenie terenu dzisiejszego Unterhaching już około 1100 r. p.n.e. Pierwszym stałym mieszkańcem doliny, gdzie leży gmina, był szlachcic Hacho, od którego miejscowość wzięła swoją nazwę.
Oficjalną datą powstania osady był rok 1180. Z tego okresu pochodzi dokument, w którym po raz pierwszy została pisemnie użyta nazwa Unterhaching. Klasztor Schäftlarn i klasztor Tegernsee były do późnego średniowiecza największymi właścicielami ziemskimi Unterhaching. Czas sekularyzacji społeczeństwa (1806 r.) oznaczał dla klasztorów utracenie ziemi, niemniej jednak w herbie miasta Unterhaching widoczne są ślady ich wielkości. W podzielonym na pół niebiesko-srebrnym herbie gminy górna połowa przedstawia pastorał klasztoru Schäftlarn, a w dolnej części umieszczono zielony liść lilii wodnej, który pochodzi z herbu klasztoru Tegernsee.
Unterhaching był do końca XIX wieku wsią, której mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem. Rozbudowa kolei, poczty oraz elektryfikacja z początku XX wieku oznaczały dla Unterhaching szybki rozwój gminy. Liczba mieszkańców jest tego najlepszym przykładem, bowiem w 1859 roku liczba ta wynosiła zaledwie 400 osób, a w 1991 roku ponad 18500. Aktualnie Unterhaching liczy ponad 25000 mieszkańców. Tym sposobem stanowi największą gminę powiatu Monachium, liczącego 29 gmin. Rolnictwo, niegdyś dominujące, straciło na znaczeniu.
Bliskość Monachium i intensywny rozwój nadały gminie Unterhaching miastowej struktury. Znakomita infrastruktura obejmująca przedszkola, szkoły, kościoły, hotele, basen i inne instytucje użyteczności publicznej jak ratusz, dom spokojnej starości, biblioteka gminna oraz obiekty sportowe i rekreacyjne gwarantują mieszkańcom Unterhaching wysoki standard życia i świadczą o doskonałej polityce rozwojowej miasta. Wielu mieszkańców ceni sobie spokój małego miasteczka, pracując na co dzień w Monachium, dokąd dojeżdżają szybką koleją miejską. W kilkadziesiąt minut są w stanie dotrzeć w każdy rejon stolicy Bawarii.
Oprócz Żywca miastami partnerskim Unterhaching są również Adeje (Hiszpania), Bischofshofen (Austria), Le Vésinet (Francja) i Witney (Wielka Brytania).
Źródło: Urząd Miasta Żywiec, de.wikipedia.org
Ratusz w Unterhaching
Park miejski w Unterhaching
Gmina Unterhaching
Kompleks basenowy i stadion w Unterhaching
Dworzec kolejowy w Unterhaching
Autor artykułu: Piotr Rydarowicz