XVII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

XVII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

14 marca to, niewątpliwie, szczególny dzień dla każdego miłośnika królowej nauk - matematyki. W jego świętowanie włączyliśmy się i my: w tym roku już po raz XVII w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Liczby π, w których wzięły udział klasy: 1a, 1b, 2a, 2b, 3a oraz 3b.

Wykład inauguracyjny Geometrie nieeuklidesowe wygłosił dr hab. Roman Badora prof. UŚ – pracownik naukowy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie mieli okazję poznać przykłady geometrii nieeuklidesowych wraz z ich modelami. Następnie interesującą sylwetkę i dorobek naukowy  hinduskiego matematyka Srinivasavy Ramanujana przedstawił w swoim wykładzie dr hab. Tomasz Szostok – także pracownik naukowy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zgodnie z tradycją wybrano też Najlepszego Matematyka Roku – wyjątkowo ten tytuł przypadł w tym roku aż trzem uczniom:  Karolowi Sowie z klasy 3b, Jakubowi Wiśle z klasy 2b oraz Natalii Kotrys z klasy 3b.

Jak corocznie, klasy współzawodniczyły  w wielu konkurencjach. W tradycyjnej recytacji rozwinięcia dziesiętnego liczby π najlepszym recytatorem okazała się być Martyna Klimonda z klasy 3b, która zapamiętała aż 156 cyfr, przy czym nie pobiła ona nieoficjalnego rekordu szkoły wynoszącego ponad 880 cyfr po przecinku (!). Jednak najwięcej emocji wywołał konkurs matematyczny „Awantura o Matematykę”. Jak zawsze zainteresowaniem cieszył się bieg logiczny - również w tym roku specjaliści od skomplikowanych łamigłówek przemierzali szkołę wszerz i wzdłuż, by rozwiązać przygotowane dla nich zadania. Po wyczerpujących zmaganiach konkursowych na uczestników czekały smakołyki w  π bufecie: πerogi, πzza, πerniki i inne.

Oczekiwanym elementem obchodów tego święta był czas, kiedy każda klasa prezentowała przygotowaną krótką scenkę, nierzadko kabaretową, wzbudzającą salwy śmiechu, oraz hymn.

Ponadto mieliśmy okazję wysłuchania dwóch prelekcji w ciekawy sposób przedstawionych przez naszych uczniów z klasy 2b: Jakuba Wisłę, który przybliżył zagadnienie Ciąg Fibonacciego, i Macieja Grochowskiego, który omówił zastosowanie matematyki w muzyce.

Po wyrównanej walce na koniec przyszła kolej na oczekiwany z niecierpliwością werdykt. Zmagania uczniów oceniało profesjonalne jury złożone z ekspertów od nauki, która od wieków fascynuje i ciągle zaskakuje. Obradom jury przewodniczył dyrektor liceum, Pan Jacek Biłko. Tegorocznym triumfatorem została klasa 3b! Gratulujemy!

Co prawda, wszystko, co dobre, szybko się kończy, lecz wspomnienia z tego niesamowitego dnia pozostaną z nami na zawsze. Odliczajmy więc czas do kolejnego 3. miesiąca w roku i jego 14. dnia. (Jednak - zgodnie z wiedzą o liczbie π - musimy zapisać: 3.14...).

Wszystkim klasom biorącym udział w tym wydarzeniu gratulujemy kreatywności i dziękujemy Wam za zaangażowanie.

Organizatorzy - klasa 2b pod opieką matematyczek, p. Haliny Badory i p. Agnieszki Król


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności