XVI WYPRAWA MARZEŃ GEOGRAFÓW – „SZLAKAMI PARKÓW NARODOWYCH” – POLSKA’2021 (obóz naukowy cz. II)

XVI WYPRAWA MARZEŃ GEOGRAFÓW – „SZLAKAMI PARKÓW NARODOWYCH” – POLSKA’2021 (obóz naukowy cz. II)

W dniu 26 października 2021 roku uczniowie klas 2d i 2c oraz KTGiK „Kangchendzonga” w Żywcu mieli przyjemność uczestniczyć w XVI Wyprawie Marzeń Geografów „Szlakami Parków Narodowych - POLSKA’2021” (obóz naukowy cz. II), prowadzonej przez nauczycieli: Panią Małgorzatę Stojanowską , Panią Lucynę Stolorz i organizatora Pana Jacka Seweryna.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu była Góra Św. Anny (408m n.p.m), która jest najwyższym wzniesieniem Wyżyny Śląskiej. Wzgórze zasłynęło jako miejsce kultu oraz punkt krwawych walk z czasów powstań śląskich w 1921r. (czyli 100 lat temu). Uczestnicy zwiedzili i zobaczyli:

– MUZEUM CZYNU POWSTAŃCZEGO – dział historyczny dotyczący Powstań Śląskich oraz dział przyrodniczy dotyczący Parku Krajobrazowego - Góra Św. Anny . . .

– SANKUARIUM ŚW. ANNY, to ważne i słynne miejsce kultu Chrześcijan z drewnianą figurką Św. Anny Samotrzeciej oraz jej relikwiami (w ołtarzu głównym). Do bazylijki przylega Klasztor Franciszkanów z znajdującym się przed budynkiem Placem Rajskim. W okolicy Sanktuarium znajduje się KALWARIA z 40 kaplicami i Grotą Lurdzką . . .

– GEOPARK GÓRA ŚW. ANNY, działajacy od 2010r. i będacy częścią Parku Krajobrazowego – Góra Św. Anny. Geoprak, to unikatowy i jeden z ciekawszych w Polsce, którego serce stanowi dobrze zagospodarowany kamieniołom nefelinitów – skał magmowych, z kalderą i stożkiem wulanicznym (27 milionów lat temu znajdował się tutaj wulkan). W tym obszarze prowadzi ścieżka dydaktyczna z wieloma tablicami informacyjnymi i punktami widokowymi . . .

– POMNIK CZYNU POWSTAŃCZEGO, zaprojektowany przez Xsawerego Dunikowskiego. Pomnik poświęcony jest powstańcom walczącym w powstaniach ślaskich, oficjalne jego otwarcie nastąpiło w 1955 roku . . .

– AMFITEATR – znajduje się w dawnym kamieniołomie wapienia, a pozostałością po jego wydobywaniu jest wapiennik. Po III Powstaniu Ślaskim, Niemcy postanowili przebudować na amfiteatr, którego budowę ukończono w 1938 roku. W amfiteatrze było 7 tys. miejsc siedzących oraz 20 tys. stojących, natomiast między sektorami miejsce znależć mogło kolejne 20 tys. ludzi …

Następnym punktem na trasie wycieczki, był jeden z najpiękniejszych zabytków w południowej Polsce – ZAMEK w MOSZNEJ, słynacy z 99 wież i 365 pomieszczeń. Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą oraz rozległy parkiem, oczarowuje przybyłych turystów . . .
Dalsza podróż przebiegała trasą przez Prudnik, Kędzierzyn Koźle do Żywca.
Kolejna „Wyprawa Marzeń Geografów” była bardzo udana – towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda i jak zawsze, wspaniała atmosfera wśród uczestników. Zwiedziliśmy niezwykłe miejsca w Polsce, do których na pewno jeszcze wrócimy!

Organizator: Jacek Seweryn


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności