Wspomnień czar...
22 marca 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczestników III Obozu Naukowego Humanistów. Była to okazja do podsumowań i ocen (na podstawie ankiet), także czas na refleksje, a przede wszystkim przyjemność wspólnego oglądania zdjęć i komentowania różnych sytuacji.
W imieniu uczestników i organizatorów III ONH pragniemy podziękować za wsparcie finansowe Stowarzyszeniu Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć zarówno na stronie szkoły, jak i na Face booku. Warto również przeczytać refleksje uczestników.
Organizatorki III ONH: Halina Słowik- Tyc, Danuta Jarosińska - Tracz i Lucyna Majdak.
Fotoreportaż - zobacz
Czy nasza natura to belcanto?
Refleksje uczestników III Obozu Naukowego Humanistów.
Zadaniem poety nie jest opisywanie rzeczywistości, zadaniem artysty jest dotrzeć do rzeczywistości - tak mówił o Zbigniewie Herbercie profesor UJ Stanisław Gawliński w czasie pasjonującego wykładu na trzecim Obozie Naukowym Humanistów w Soblówce.
Jakie cele stawiają sobie humaniści? Pragnienie rozwijania pasji towarzyszy nauczycielom i uczniom NASZEGO LICEUM, dlatego z wielką radością uczestniczymy w obozie. Niezwykle emocjonujące były warsztaty z aktorem Teatru Ludowego w Krakowie. Piotr Piecha zaskakiwał nas metamorfozami: w mundurze i z heligonką wyśpiewał patriotyczne pieśni przy fortach w Węgierskiej Górce; z siwą brodą prosił o datki przy kościele w Ciścu, a wieczorem po warsztatach z dykcji i elementów gry aktorskiej założył kolorową perukę. Staliśmy się bohaterami scen z „Wesela” S. Wyspiańskiego, bawiąc się w dyskotekowym rytmie, w świetle… latarek. Tak rozpoczęła się nasza przygoda z teatrem, literaturą i filozofią.
W tym roku profesor Stanisław Gawliński mówił o wyborach etycznych Zbigniewa Herberta i o jego życiu prywatnym. To była ciekawa podróż poprzez historię XX wieku i poezję mistrza. Poprzez prawa matematyki i geometrii można powołać piękno. Cała natura to „belcanto” – tak tłumaczył słowa Herberta wykładowca. Przewodniczkami po świecie literatury pięknej były także studentki UJ – absolwentki naszej szkoły: Anna Worek i Lidia Kamińska. Prowadziły warsztaty i opowiadały o studiach wyższych.
Na nasze zaproszenie przyjechał do Soblówki reżyser filmowy, absolwent I LO – Szymon Wróbel. Przekonywał nas, że człowiek może realizować marzenia z dala od centrów kulturalnych i bez wielkiego budżetu. Przypomniał historię powstania filmów „Jego oczami” oraz „Z domu…”. Pokazał nam fragmenty swojego ostatniego projektu ukazującego dzieje rodziny biskupa Pieronka. Spotkanie z artystą poprzedziła projekcja filmu „Mój rower” P. Trzaskalskiego i warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Biegun.
Rozwija nas nie tylko kontakt z drugim człowiekiem, ale także z naturą. W tym roku cieszyliśmy się słońcem w czasie górskiej wędrówki na Wielką Rycerzową. Nasz przewodnik i gawędziarz, Grzegorz Śleziak to znawca folkloru góralskiego, geologii, beskidzkiej fauny oraz leczniczych i … magicznych roślin cenionych przez górali.
Obóz Naukowy Humanistów stwarza niepowtarzalną okazję do spotkania ze współczesnym dziennikarstwem. Nasze zaproszenie na warsztaty przyjął współpracujący z „Dziennikiem Zachodnim” oraz z Polskim Radiem Jakub Marcjasz. Podkreślał wagę rzetelności i odpowiedzialności w dziennikarstwie i zwrócił naszą uwagę na problem „fake newsów”. Mieliśmy możliwość poznania podstawowych zasad pracy oraz przykładów najnowszych, ewoluujących gatunków m.in. reportażu interaktywnego.
Czas na obozie urozmaicają wieczory artystyczne, w tym roku realizowaliśmy nasze pomysły związane z hasłem ”nasze pasje, nasi ulubieńcy”. Swoistą podróżą w czasie są tradycyjne już spotkania przy ognisku. Niekiedy, nieoczekiwanie, przeistaczają się z uczty kulinarnej w koncert muzyki współczesnej lub w … niepowtarzalne popisy kabaretowe.
Stawiamy sobie także ważne filozoficzne pytania. Człowiek jest nieprzekazywalny – tłumaczyła nam doktor filozofii Ewa Piecha-Kasprzyk. Warsztaty były poświęcone aksjologii. Każda osoba jest nośnikiem wartości wyjątkowej – tak mówił Karol Wojtyła. Z tymi przekonaniami korespondują spostrzeżenia starożytnego filozofa - Sokratesa. Należy poznać samego siebie, bo poprzez rozum i poznanie dusza może osiągnąć szczęście. A dobro stanowi specjalną cnotę duszy.
Na Obozie Naukowym Humanistów rozwijamy nasze zainteresowania. Spędzamy czas w sposób twórczy, odkrywamy człowieka i świat poprzez dziennikarstwo, literaturę, filozofię i sztukę. Udało się zrealizować marzenie, aby ten obóz trwał dłużej. Pięć dni we wrześniu 2017 roku minęło niepostrzeżenie. Dzisiaj je wspominamy, patrząc na zdjęcia, twarze koleżanek, kolegów i nauczycieli.
Nie byłoby tych ważnych spotkań humanistów, gdyby nie wsparcie finansowe Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu, otwartość zapraszanych gości oraz życzliwość osób wspierających nasze działania.
Dziękujemy także organizatorkom III Obozu Naukowego Humanistów - paniom: Halinie Słowik-Tyc, Danucie Jarosińskiej -Tracz, Lucynie Majdak i towarzyszącemu nam w wycieczce górskiej Wojciechowi Wieczorkowi. Zazdrościmy klasom pierwszym, bo IV Obóz Naukowy Humanistów w Soblówce dopiero przed nimi.
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z obozu.
Uczestnicy III Obozu Naukowego Humanistów: 2f, 2h, 2e,3 f, 2a i 2b.