Wspomnień czar...

Wspomnień czar...

22 marca 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczestników III Obozu Naukowego Humanistów. Była to okazja do podsumowań i ocen  (na podstawie ankiet), także czas na refleksje, a przede wszystkim przyjemność wspólnego oglądania zdjęć i komentowania różnych sytuacji.

W imieniu uczestników i organizatorów III ONH pragniemy podziękować za wsparcie finansowe Stowarzyszeniu Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć zarówno na stronie szkoły, jak i na Face booku. Warto również  przeczytać refleksje uczestników.

Organizatorki III ONH: Halina Słowik- Tyc, Danuta Jarosińska - Tracz i Lucyna Majdak.

Fotoreportaż - zobacz

Czy nasza natura to belcanto?

Refleksje uczestników III Obozu Naukowego Humanistów.

Zadaniem poety nie jest opisywanie rzeczywistości, zadaniem artysty jest dotrzeć do rzeczywistości  - tak mówił o Zbigniewie Herbercie profesor UJ Stanisław Gawliński w czasie pasjonującego wykładu na trzecim Obozie Naukowym Humanistów w Soblówce.

Jakie cele stawiają sobie humaniści? Pragnienie rozwijania pasji towarzyszy nauczycielom i uczniom NASZEGO LICEUM, dlatego z wielką radością uczestniczymy w obozie.  Niezwykle emocjonujące były warsztaty z aktorem Teatru Ludowego w Krakowie. Piotr Piecha zaskakiwał nas metamorfozami: w mundurze i z heligonką wyśpiewał patriotyczne pieśni przy fortach w Węgierskiej Górce; z siwą brodą prosił o datki przy kościele w Ciścu, a wieczorem po warsztatach z dykcji i elementów gry aktorskiej założył kolorową perukę. Staliśmy się bohaterami scen z „Wesela” S. Wyspiańskiego, bawiąc się w dyskotekowym rytmie, w świetle… latarek. Tak rozpoczęła się nasza przygoda  z teatrem, literaturą i filozofią.

W tym roku profesor  Stanisław Gawliński mówił o wyborach etycznych  Zbigniewa Herberta i o jego życiu prywatnym. To była ciekawa podróż poprzez historię XX wieku i poezję mistrza. Poprzez prawa matematyki i geometrii można powołać piękno. Cała natura to „belcanto” – tak tłumaczył słowa Herberta wykładowca. Przewodniczkami po świecie literatury pięknej były także studentki UJ – absolwentki naszej szkoły: Anna Worek i Lidia Kamińska. Prowadziły warsztaty i opowiadały o studiach wyższych.

Na nasze zaproszenie przyjechał do Soblówki reżyser filmowy, absolwent I LO – Szymon Wróbel. Przekonywał nas, że człowiek może realizować marzenia z dala od  centrów kulturalnych i bez wielkiego budżetu. Przypomniał historię powstania filmów „Jego oczami” oraz „Z domu…”. Pokazał nam fragmenty swojego ostatniego projektu ukazującego dzieje rodziny biskupa Pieronka. Spotkanie z artystą poprzedziła projekcja filmu „Mój rower” P. Trzaskalskiego i warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Biegun.

Rozwija nas nie tylko kontakt z drugim człowiekiem, ale także z naturą. W tym roku cieszyliśmy się słońcem w czasie górskiej wędrówki na Wielką Rycerzową. Nasz przewodnik i gawędziarz, Grzegorz Śleziak to znawca folkloru góralskiego, geologii, beskidzkiej fauny oraz leczniczych i … magicznych roślin cenionych przez górali.

Obóz Naukowy Humanistów stwarza niepowtarzalną okazję do spotkania ze współczesnym dziennikarstwem.  Nasze zaproszenie na warsztaty przyjął współpracujący z „Dziennikiem Zachodnim” oraz z Polskim Radiem Jakub Marcjasz. Podkreślał wagę rzetelności i odpowiedzialności w dziennikarstwie i zwrócił naszą uwagę na problem „fake newsów”. Mieliśmy możliwość poznania podstawowych zasad pracy oraz przykładów najnowszych, ewoluujących gatunków m.in. reportażu interaktywnego.

Czas na obozie urozmaicają wieczory artystyczne, w tym roku realizowaliśmy nasze pomysły związane z hasłem ”nasze pasje, nasi ulubieńcy”. Swoistą podróżą w czasie są tradycyjne już spotkania przy ognisku. Niekiedy, nieoczekiwanie, przeistaczają się z uczty kulinarnej w koncert muzyki współczesnej lub w … niepowtarzalne popisy kabaretowe.

Stawiamy sobie także ważne filozoficzne pytania. Człowiek jest nieprzekazywalny – tłumaczyła nam doktor filozofii Ewa Piecha-Kasprzyk. Warsztaty były poświęcone aksjologii. Każda osoba jest nośnikiem wartości wyjątkowej – tak mówił Karol Wojtyła. Z tymi przekonaniami korespondują spostrzeżenia starożytnego filozofa - Sokratesa. Należy poznać samego siebie, bo poprzez rozum i poznanie dusza może osiągnąć szczęście. A dobro stanowi specjalną cnotę duszy.

Na Obozie Naukowym Humanistów rozwijamy nasze zainteresowania. Spędzamy czas w sposób twórczy, odkrywamy człowieka i świat poprzez dziennikarstwo, literaturę, filozofię i sztukę.  Udało się zrealizować   marzenie, aby ten obóz trwał dłużej. Pięć dni we wrześniu 2017 roku minęło niepostrzeżenie. Dzisiaj je wspominamy, patrząc na zdjęcia, twarze koleżanek, kolegów i nauczycieli.

Nie byłoby tych ważnych spotkań humanistów, gdyby nie wsparcie finansowe Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu, otwartość zapraszanych gości oraz życzliwość osób wspierających nasze działania.

Dziękujemy także organizatorkom III Obozu Naukowego Humanistów - paniom: Halinie Słowik-Tyc, Danucie Jarosińskiej -Tracz, Lucynie Majdak i towarzyszącemu nam w wycieczce górskiej Wojciechowi Wieczorkowi. Zazdrościmy klasom pierwszym, bo IV Obóz Naukowy Humanistów w Soblówce dopiero przed nimi.
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z obozu.

Uczestnicy III Obozu Naukowego Humanistów: 2f, 2h, 2e,3 f, 2a i 2b.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności