Spektakl „Oskar i pani Róża” w ramach akcji Pola Nadziei
Co mówić ludziom, którzy są chorzy?
Przede wszystkim nie okłamywać.
My śmiertelnie chorzy potrzebujemy innego przekazu.
NIE BÓJ SIĘ [...].
– ks. Jan Kaczkowski
Nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję „Pola Nadziei”. Celem tej międzynarodowej kampanii społecznej jest szerzenie świadomości na temat opieki paliatywnej oraz wsparcie hospicjów, które towarzyszą osobom terminalnie chorym w ich ostatnich chwilach życia. Z inicjatywy ks. Łukasza Listwana, pani Dominiki Kamińskiej oraz pana Daniela Kamińskiego zorganizowano uroczystość w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika oraz dwa kiermasze słodkości, z których dochód został przeznaczony na Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. W ramach spotkania, które odbyło się 5 grudnia, młodzież wystawiła spektakl pt. „Oskar i pani Róża”, w którym poruszono tematykę śmierci i procesu odchodzenia człowieka, rzeczywistość dotykającą każdego, zarówno w kontekście osobistych przeżyć, jak i w refleksji nad tym, co nieuniknione. Śmierć, choć tak naturalna, często pozostaje tematem tabu, czymś, czego unikamy w rozmowach. Jednocześnie może być ona momentem głębokiej refleksji nad sensem życia, naszą kruchością i tym, jak przeżywamy swoje relacje z innymi. Przedstawienie było okazją, by pomyśleć o śmierci nie tylko jako o końcu, ale także o procesie odchodzenia – o tym, jak towarzyszymy bliskim w ich ostatnich chwilach. Do zadumy i refleksji o sprawach fundamentalnych w życiu człowieka skłoniły uczestników utwory grane przez szkolną orkiestrę, słowo poetyckie i teksty piosenek.
Akcja „Pola Nadziei” nabiera szczególnego wymiaru 5 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To wyjątkowa okazja, by docenić pracę wolontariuszy, którzy każdego dnia wspierają potrzebujących. Szczególnie doceniamy wielkie zaangażowanie i empatię młodzieży naszego liceum, która podejmuje liczne działania bezinteresownie, niosąc pomoc i nadzieję tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Aby podkreślić wyjątkowy charakter uroczystości uczniowie przygotowali kotyliony w kształcie żonkili - znaku rozpoznawczego akcji „Pola Nadziei”, który symbolizuje nadzieję dla osób nieuleczalnie chorych i umierających.
Na początku spotkania w auli szkolnej przywitano gości: Starostę Powiatu Żywieckiego – Pana Adriana Midora, Księdza dr. Marka Studenskiego – Wikariusza Generalnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, a zarazem Dyrektora Wydziału Katechetycznego, Wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej – Księdza Jacka Moskala, Pana Wicedyrektora Piotra Rypienia, Panią Grażynę Chorąży - Prezesa Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, Panią Teresę Bożek - Wiceprezesa Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, Księdza Kanonika Romana Zonia, nauczycieli emerytów: Panią Profesor Krystynę Bednarską, Panią Zdzisławę Twardowską i Panią Danutę Sienkiewiczową, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, reprezentanta Młodzieżowej Rady Powiatu - Bartosza Piskorza z klasy 2a.
Pan dyrektor Jacek Biłko z powodów służbowych nie mógł być na uroczystości, ale przesłał gościom słowo, które odczytał wicedyrektor Pan Piotr Rypień. Pan dyrektor wyraził radość z włączania się szkoły w akcję Pola Nadziei, pozdrowił uczestników oraz gości, podziękował organizatorom i młodzieży. Podzielił się bardzo osobistym i trudnym doświadczeniem związanym z odchodzeniem swojej mamy, która przegrała walkę z chorobą nowotworową. Zaznaczył, że zbliżające się święta obfitują w radość z rodzącego się życia, która rozprasza mroki ciemności w kategoriach doczesnych, a przed wszystkim w kategoriach nieprzemijających.
Starosta Powiatu Żywieckiego, Pan Adrian Midor, rozpoczął przemówienie od serdecznego powitania gości, dziękując nauczycielom i młodzieży za zaangażowanie w organizację wydarzenia. W swoim wystąpieniu nawiązał do słów Stephena Kinga, które skłaniają do refleksji nad wartością życia: „To, że wiemy, że kiedyś umrzemy, sprawia, że życie ma wartość”. W ten sposób zachęcił obecnych do przemyślenia, jak ważne jest dobrze przeżywać swoje życie. Starosta zaznaczył, że adwent i zbliżające się święta to szczególny czas sprzyjający głębszym refleksjom egzystencjalnym i wewnętrznej zadumie.
Ksiądz dr Marek Studenski, Wikariusz Generalny Diecezji Bielsko-Żywieckiej, podkreślił, że jego kapłańska posługa przyczyniła się do innego spojrzenia na lekturę powieści Érica-Emmanuela Schmitta. Zwrócił uwagę, że współczesną Panią Różą jest Pani Grażyna Chorąży, która włożyła wiele wysiłku w stworzenie hospicjum w Bielsku-Białej. Ksiądz Studenski nawiązał do słów z Pieśni nad Pieśniami: „Bo jak śmierć potężna jest miłość”, ukazując, że cały trud budowania hospicjum oraz zbierania datków w różnych miejscach i akcjach to dzieło miłości do człowieka. Podkreślił, że dobre dzieło potrafi jednoczyć wszystkich. Ksiądz Marek Studenski zwrócił uwagę, że bezinteresowność i miłość bliźniego przynoszą owoce i pomagają pokonać wszelkie przeciwności.
Głos zabrała również Pani Grażyna Chorąży - zasłużony pedagog, metodyk, wizytator oraz działaczka społeczna z Bielska-Białej. Podziękowała za słowa uznania wypowiedziane przez księdza Marka Studenskiego. Nawiązała do swojej choroby nowotworowej oraz osobistego doświadczenia cierpienia, które skłoniły ją do głębszej refleksji nad sytuacją osób znajdujących się w terminalnej fazie życia. Obserwując liczną grupę cierpiących, oczekujących na pomoc w długich kolejkach, podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy hospicjum. Początkowo nie dysponowała żadnymi funduszami, jednak dzięki swojej determinacji udało jej się zrealizować ten cel. Pani Grażyna podkreśliła, jak ważna jest wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza w kontekście takich inicjatyw. Wskazała na kluczową rolę, jaką odgrywa edukacja młodych ludzi w zakresie empatii i zaangażowania w pomoc osobom cierpiącym. Wyraziła wdzięczność za zaproszenie, złożyła gratulacje aktorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, przekazując drobne upominki w postaci słodyczy.
Pani Profesor Krystyna Bednarska zabrała głos w imieniu nauczycieli emerytów, dziękując organizatorom uroczystości za pamięć o pedagogach, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły i wychowali pokolenia absolwentów. Wyraziła wdzięczność za docenienie ich pracy. Następnie podarowała księdzu Łukaszowi Listwanowi, którego mama jest emerytowaną germanistką, książkę pt. „Oskar i pani Róża” w języku niemieckim, jako gest uznania dla pasji językowej i edukacyjnej jego rodziny.
Podsumowania uroczystości dokonał Ksiądz Jacek Moskal. Wyraził ogromną radość, że akcja Pola Nadziei, którą zapoczątkował w naszym liceum, znalazła kontynuatorów. Podzielił się wspomnieniem spotkań z rodzinami, których bliscy, odchodząc w bielskim hospicjum, zawsze wyrażali wdzięczność za troskliwą opiekę, jaką otrzymali w ostatnich chwilach życia. Ksiądz Wicerektor przedstawił kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i nawiązał do ich drogi formacyjnej, w której rzeczywistość wolontariatu odgrywa niezwykle ważną rolę. Klerycy, posługując w hospicjum, odkrywają, że prawdziwe szczęście polega na dawaniu. Przyjmując Boże błogosławieństwo, mogą przekazywać je innym.
Po wzruszającym apelu młodzież otrzymała gromkie brawa i gratulacje. Spektakl miały możliwość obejrzeć klasy: 2a, 2d, 3b, 3c, 4a i 4d.
W rolach głównych wystąpili uczniowie klasy 1c: Jakub Zoń, Zuzanna Jafernik, Katarzyna Bugajska, Maksymilian Olberek, Karol Meres, Nadia Dudziak.
Wiersz Juliusza Słowackiego recytował Andrzej Szczotka (kl. 3b).
Zebrani mogli wysłuchać wykonania utworów instrumentalnych oraz śpiewanych w wykonaniu: Kateryny Hrushy (kl. 1c), Mai Wasielewskiej (kl. 1c), Wiktorii Bieniek (kl. 4a), Marii Suchoń (kl. 4a), Marty Krzyżowskiej (kl.2c), Patryka Nowaka (kl. 2c), Oliwiera Zuziaka (kl. 2f), Martyny Różyckiej (kl. 3h).
O dekorację oraz rekwizyty zadbali uczniowie klasy 1c: Ignacy Birecki, Bartosz Marcinkowski, Lena Żyrek, Lena Dawid, Aleksandra Kupczak, Alicja Wolna, Zuzanna Kocoń, Kornelia Sanetra, Joanna Czernek, Karolina Wydra, Natalia Rodak.
Montaż filmiku przygotowała: Natalia Kubasiak (kl. 1c)
Obsługą techniczną uroczystości zajęli się uczniowie klasy 1c: Kacper Ciurla, Sebastin Zając, Arkadiusz Nowak, Alicja Wolna, Julia Ziętek, Kornelia Sanetra.
Za organizację kiermaszu odpowiadali uczniowie klasy 1c: Jakub Majcher, Maria Kamińska, Małgorzata Pietraszko, Amelia Cieślik, Emilia Dyczek, Bartosz Marcinkowski, Sebastian Zając, Ignacy Birecki oraz Bartosz Piskorz z kl. 2a.
Kawiarenkę obsługiwali uczniowie z klasy 1c: Joanna Czernek, Julia Ziętek, Alicja Wolna, Bartosz Piskorz oraz Marlena Pudełko i Wiktoria Sacha z klasy 3h.
Składamy serdeczne podziękowania młodzieży z klas: 1a, 1c, 2a, 2d, 3b i 4a za przyniesienie ciast i innych słodkości na kiermasz.
Za pomoc w przygotowaniu uroczystości dziękujemy uczennicom klasy 4a: Annie Nykiel, Emilii Suchoń, Annie Pietruszce, Mai Kołodziejczak, Katarzynie Śleziak i Martynie Tomaszek.
Za zdjęcia i film z uroczystości dziękujemy Kamili Liebiedievie (kl. 2a).
Konferansjerkę prowadziły: Natalia Kowaliczek (kl. 1c) i Maria Szafarz (kl. 1c)
Organizatorzy: ks. Łukasz Listwan, pani Dominika Kamińska, pan Daniel Kamiński