Solidarni w Warszawie

Solidarni w Warszawie

W dniach 13 -14.04.2023 laureaci XII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”: Katarzyna Śleziak (kl. 2a), Natalia Stokłosa (kl. 2a) oraz Jakub Saleciak (kl. 3a), wraz z opiekunem p. Andrzejem Ryczkiewiczem, wzięli udział w wyjeździe do Warszawy zorganizowanym i sfinansowanym przez Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Pierwszym punktem wycieczki był Sejm RP. Mieliśmy możliwość zwiedzenia wnętrza gmachu, a także zapoznania się z jego historią. Przeszliśmy przez hol główny, gdzie mogliśmy zapoznać się z licznymi tablicami pamiątkowymi, upamiętniającymi m. in. wizytę Jana Pawła II. Główną atrakcją była sala plenarna. Przysłuchiwaliśmy się obradom z galerii dla prasy i gości.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Podziwianie malarskich arcydzieł Jana Matejki było dla nas niezwykłym doświadczeniem, a spacer po apartamentach królewskich, salach sejmowych i galeriach pozwolił na dokładniejsze zapoznanie się z historią naszych przodków.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Rakowieckiej 37, które od roku 1945 przez cały okres komunistycznych rządów pełniło funkcję głównego więzienia politycznego. Przetrzymywano w nim najważniejsze postacie powojennego podziemia niepodległościowego, m. in. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” czy rtm. Witolda Pileckiego ps. „Witold”. Więziono tam również wiele osób zaangażowanych w działalność niepodległościową oraz duszpasterzy Kościoła Katolickiego, a po roku 1956 do mokotowskiego Aresztu Śledczego, trafiali działacze opozycji demokratycznej i antykomunistycznej. Były kompleks więzienny jest miejscem pamięci, w którym mury opowiadają historię Polski. Zobaczyliśmy ciągłość dążeń niepodległościowych Polaków od 1939 do 1989 r. W tym szczególnym miejscu widać cenę, jaką przyszło płacić za marzenia o Wolnej Polsce, ale można dostrzec również sens poniesionej ofiary.

Kościół św. Stanisława Kostki i muzeum ks. Jerzego Popiełuszki były ostatnimi zwiedzonymi przez nas miejscami. Niezwykłym wydarzeniem było spotkanie ze świadkiem historii – panem Dariuszem Starką, który przedstawił nam losy polskiego duchownego, zamordowanego przez funkcjonariuszy SB. Poznaliśmy także jednego ze strażników grobu ks. Jerzego- pana Aleksandra Piwońskiego. Zostaliśmy oprowadzeni po świątyni, zobaczyliśmy m. in. konfesjonał, w którym spowiadał błogosławiony kapelan warszawskiej „Solidarności”. Złożyliśmy również wieniec na grobie ks. Popiełuszki. Muzeum powstało niedługo po jego męczeńskiej śmierci, znajdują się w nim pamiątki po księdzu Jerzym. W dziewięciu salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste, zdjęcia oraz prezentacje filmowe i dźwiękowe, które urozmaicają wystawę.

Serdeczne podziękowania należą się Zarządowi Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, który był organizatorem wyjazdu i umożliwił nam udział w tej rozwijającej lekcji historii.

Katarzyna Śleziak klasa 2a


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności