Solidarni w Gdańsku

Solidarni w Gdańsku

Solidarni w Gdańsku

W dniach 17 – 19 kwietnia 2024 r. uczennica naszej szkoły, Natalia Stokłosa z kl.3a wraz ze szkolnym koordynatorem konkursu – panem Andrzejem Ryczkiewiczem oraz z pozostałymi laureatami Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, wzięła udział w wyjeździe do Gdańska. Podróż, jak i pobyt w kolebce Solidarności, w całości sfinansowany przez podbeskidzką Solidarność, obejmował:

Postój przy tamie na Wiśle we Włocławku, gdzie złożyliśmy kwiaty w miejscu, gdzie w 1984 r. odnaleziono ciało księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności uprowadzonego, torturowanego i zamordowanego przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa.

Złożyliśmy kwiaty i także krótką modlitwą otoczyliśmy zamordowanych w Grudniu'70 pod Pomnikiem poległych Stoczniowców, tuż przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej.

Zwiedziliśmy Salę BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zostały podpisane tzw. Porozumienia Sierpniowe w 1980 r., które, obok dwudziestu pozostałych postulatów, legalizowały działalność NSZZ Solidarność. W przylegającym Europejskim Centrum Solidarności poznaliśmy realia życia w PRL oraz działalność opozycyjną w tamtym okresie.

Spotkaliśmy się także z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność panem Piotrem Dudą, który przywitał nas w gorących słowach oraz przybliżył  współczesną rolę i cel  funkcjonowania związków zawodowych; szczególnie dla młodego pokolenia wchodzącego na rynek pracy i związanych z tym trudnościami i zagrożeniami.

Początki NSZZ Solidarność to wielkie wsparcie ze strony Kościoła – w tym celu udaliśmy się do Bazyliki św. Brygidy, gdzie proboszcz parafii, ks. Ludwik Kowalski wprowadził nas w historię kościoła, dziejów relikwii św. Brygidy, kulisów wizyty w nim prezydenta USA Ronalda Reagana wraz z małżonką oraz mieliśmy okazję podziwiać, wciąż będący w budowie, Bursztynowy Ołtarz.

Niezapomnianym doświadczeniem stała się wizyta na Westerplatte w byłych Wojskowych Składach Tranzytowych, których załoga pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego (a w rzeczywistości kpt Franciszka Dąbrowskiego) od 1 do 7 września 1939 r. bohatersko broniła placówki przed niemieckim atakiem z lądu, powietrza i morza. Wzruszającym momentem była także wizyta na Poczcie Polskiej w Gdańsku, pamiętanej z heroicznej obrony 1 września 1939 r. i późniejszych tragicznych losów naszych pocztowców oraz ich rodzin. Ukoronowaniem całego pobytu w Gdańsku stała się wizyta w Muzeum II Wojny Światowej.

Kolejna edycja Konkursu jesienią 2024 r. – zapraszamy do udziału!


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności