Polonez maturzystów na żywieckim rynku - inauguracja obchodów 120-lecia naszego liceum

Polonez maturzystów na żywieckim rynku - inauguracja obchodów 120-lecia naszego liceum

Maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu- uczniowie klas: 4a, 4b i 4f- w dniu 26 stycznia 2024 roku zatańczyli na żywieckim rynku poloneza, kontynuując w ten sposób zapoczątkowaną dziewięć lat temu nową tradycję szkoły, godnie reprezentując nasze liceum, a także promując Żywiec i całą Ziemię Żywiecką.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Senator RP Pan Andrzej Kalata, Starosta Żywiecki Pan Adrian Midor, Wiceburmistrz Miasta Żywiec Pan Marek Czul, Wicestarosta Żywiecki Pan Stanisław Kucharczyk, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego Pan Andrzej Widzyk oraz Dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Pan Mirosław Dziergas.

W słowie wstępnym, które wygłosiła Patrycja Rączka z kl. 4b, maturzyści powiedzieli między innymi:
Dzisiaj chcielibyśmy nawiązać do bardzo ważnego dla mieszkańców Żywca wydarzenia, które miało miejsce w zeszłym roku, a mianowicie wpisania żywieckiej tradycji wykonywania, zakładania i noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tradycyjny strój żywiecki, zwłaszcza damski, to jeden z najkunsztowniejszych przykładów europejskiej kultury mieszczańskiej.

Drugim bardzo ważnym wydarzeniem, które także łączy się z naszą dzisiejszą uroczystością, jest fakt, że 5 grudnia ubiegłego roku tradycyjny taniec polonez został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis poloneza na tę listę to wielki dzień dla polskiej kultury i tradycji – nasz narodowy sukces. Polonez to kod genetyczny, kod kulturowy naszego narodu. Tańczenie poloneza ma wymiar symboliczny, w szczególności jako tańca otwartego, egalitarnego i łączącego uczestników ponad podziałami.

Warto zaznaczyć, że mieszczanie żywieccy nadali polonezowi własną formę oraz kształt i tańczyli go na wszystkich uroczystościach, a także zabawach. W polonezie żywieckim nie ma ustalonej kolejności figur, najczęściej zapowiada je wodzirej, a nawet zdarza się tak, że są komponowane podczas trwania tańca. Warta podkreślenia jest tzw. bramka i przejście pod bramkami, figura charakterystyczna tylko dla poloneza żywieckiego. Melodia poloneza żywieckiego składa się z dwunastu taktów. Podczas tańca śpiewana jest pieśń, która została zachowana w źródłach historycznych. Są to znane nam słowa:

Oto idzie pierwsza para,
żwawy Maciej i Barbara,
i Walenty, i Teresa
też tańcują poloneza.
A za nimi idą w ślady
każda para sobie miła,
bez przymusu, bez przesady,
jak natura utworzyła.
Nie takie to czasy były,
kiedy chłopiec wdzięczny, miły,
u nóżek swojej kochanki
trawił wieczory, poranki.
Już upłynął czas ten złoty,
ni ma w chłopcach więcej cnoty.
A ja żadnej z was nie wierzę,
choć kochacie, to nieszczerze.

Przed rozpoczęciem poloneza Dyrektor naszego liceum Pan dr Jacek Biłko zaznaczył, że tegoroczny taniec maturzystów stanowi inaugurację obchodów 120-lecia istnienia naszego liceum. Złożył również szczególne podziękowania za patronat nad przedsięwzięciem, jakim jest polonez na żywieckim rynku, i pomoc w jego realizacji Burmistrzowi Miasta Żywiec Panu Antoniemu Szlagorowi, Staroście Żywieckiemu Panu Adrianowi Midorowi, Wiceburmistrzowi Miasta Żywiec Panu Markowi Czulowi, Wicestaroście Żywieckiemu Panu Stanisławowi Kucharczykowi oraz Dyrektorowi Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego Panu Andrzejowi Widzykowi. Podziękowania złożył również na ręce głównych organizatorek- Pani Danuty Brodziak i Pani Agnieszki Król, a także Pani Lucyny Majdak, Pana Jacka Seweryna oraz Pani Urszuli Pietyry, która zainicjowała tę tradycję. Podziękowania popłynęły również ku emerytowanym Paniom Profesor z naszego liceum, zawsze towarzyszącym nam w ważnych chwilach. Pan Dyrektor podziękował także za obecność mediom.

Po prezentacji poloneza w wykonaniu maturzystów wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego tańca.

Organizatorki: Pani Danuta Brodziak i Pani Agnieszka Król


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności