O historii inaczej - spotkanie licealistów z Leszkiem Mazanem
29 marca 2019 r. w naszej auli miało miejsce spotkanie z Leszkiem Mazanem, znanym krakowskim dziennikarzem i publicystą, autorem licznych książek, których tematyka związana jest z Krakowem oraz Pragą. Wzięły w nim udział klasy 1c, 2a, 2b, 2h i 3f.
Leszek Mazan, dysponujący wspaniałą wiedzą historyczną a przy tym niezwykłą umiejętnością przekazywania jej w niecodzienny sposób, ciekawie za pomocą słowa „oprowadził” nas po Galicji XIX i XX wieku. Rozpoczął od historii kolei w zaborze austriackim, zwracając uwagę na Żywiec, ale też mówił o trzech rozbiorach Polski (1772, 1793, 1795), odwołując się przy tym do ciekawostek dotyczących tych wydarzeń. Nie zabrakło w jego gawędzie historycznej ukochanego Krakowa i roli tego miasta w kulturze zaboru austriackiego. Dodatkowo częste i pełne humoru odwołania do anegdot, w wyszukiwaniu których Leszek Mazan jest mistrzem, sprawiały, że wykład był bardzo interesujący oraz inspirował słuchaczy do poznawania historii nie tylko ze strony szkolnej perspektywy.
Leszek Mazan był kierownikiem oddziału Polskiej Agencji Prasowej w Krakowie (1978-1985), potem jej korespondentem w Pradze. W latach 1974 – 2000 był redaktorem znanego i poczytnego pisma „Przekrój”. W 2004 prowadził program telewizyjny „Pegaz”. Był również szefem „Kroniki” TVP Kraków. Jest autorem wielu książek m.in. 150 lat dróg żelaznych w Galicji, Pochowajcie mnie na polu karnym Cracovii, Z Mariackiej wieży hejnał płynie, ostatnio Naga prawda czyli trzy rozbiory Polski oraz współautorem n. p. Austriackie gadanie, czyli Encyklopedia Galicyjska czy Madame, wkładamy dziecko z powrotem! (o historii krakowskiej medycyny). Słynie z umiłowania literackiej postaci Szwejka (bohatera powieści czeskiego pisarza Jaroslava Haška Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej.
Organizatorami spotkania byli nauczyciele: Ewa Góra, Wojciech Wieczorek i Aleksandra Bury.