MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W MURACH UNIWERSYTETU BIELSKO-BIALSKIEGO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W MURACH UNIWERSYTETU BIELSKO-BIALSKIEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony nieprzerwanie od 1999 roku, a święto to zostało ustanowione z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO. W tym szczególnym dniu pamiętamy o tym, jak piękny i różnorodny jest język polski. Z tej okazji 27 lutego br. uczniowie klas 2h i 3a wzięli udział w obchodach tego święta, organizowanych przez Katedrę Polonistyki Wydziału Humanistyczno-Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego oraz Centrum Języka Polskiego UBB.

Młodzież została serdecznie przyjęta przez wykładowców prowadzących warsztaty oraz studentów, którzy opiekowali się grupami, zapoznali ich z kampusem uniwersyteckim i odpowiadali na nurtujące gości pytania.

Licealiści mieli możliwość wzięcia udziału w wielu rozwijających i interesujących zajęciach związanych z językiem polskim.

Pani dr Anna Foltyniak-Pękala przeprowadziła prelekcję o komunikacji internetowej pt. „Pisz do mnie wyraźnie, czyli o języku polskim i komunikacji niewerbalnej w internecie”, w czasie której zaprezentowano sposoby porozumiewania się w przestrzeni mediów społecznościowych oraz podkreślono, jak istotne jest dbanie o poprawne wypowiadanie się w internecie.

Pan dr Marcin Ziomek zwrócił uwagę uczniów na stylistykę w warsztatach, których hasłem przewodnim był cytat pochodzący z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Ogólniki”: „Odpowiednie dać rzeczy słowo!”. Prowadzący, poprzez oryginalne ćwiczenia, udowodnił zainteresowanym, że nieszablonowe korzystanie z języka ojczystego i znajomość licznych określeń urozmaica teksty.

Panie dr Angelika Matuszek i Pani Paulina Pochopień zaproponowały udoskonalenie kreatywnego pisania, ukazały tajniki kreowania światów w powieściach i opowiadaniach, dzięki którym wymyślona rzeczywistość jest jedyna w swoim rodzaju. Uczniowie w grupach mieli za zadanie stworzyć historię wybranego bohatera literackiego, która następnie była przedstawiana na forum.

Zagadnienie poprawności językowej poruszyła Pani dr Ewelina Gajewska w czasie wykładu pt. „Piszemy poprawnie, czyli jak unikać błędów językowych”. Licealiści zapoznali się z rodzajami najczęściej popełnianych błędów w języku oraz usłyszeli o ustawie o języku polskim, która uchwalana przez Sejm RP reguluje kwestię prawną związaną z językiem polskim. Następnie młodzież zmierzyła się z praktycznymi zadaniami z zakresu poszczególnych działów gramatyki.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Profesorowi Michałowi Kopczykowi – Kierownikowi Katedry Polonistyki oraz wykładowcom Katedry Polonistyki Wydziału Humanistyczno-Społecznego Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego za wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, oraz studentom, którzy byli naszymi przewodnikami po kampusie uniwersyteckim. Mamy nadzieję, że już niedługo ponownie zawitamy w murach tej uczelni. Podziękowania należą się również organizatorom wyjazdu i opiekunom: Pani Dominice Kamińskiej, Pani Marii Śleziak i Panu Danielowi Kamińskiemu.

Pamiętajmy, że zadaniem każdego z nas jest kultywowanie języka ojczystego, dbanie o jego piękno i poprawność. Uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie język polski wyróżnia się na tle innych, nawet sami Polacy mają problem z opanowaniem niektórych jego zagadnień. Ochrona rodzimego języka to dbanie o naszą tożsamość narodową i korzenie. O poprawność językową należy troszczyć się codziennie, a obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest doskonałą okazją do zanurzenia się w polskiej literaturze i docenienia walorów naszej mowy!

 

Katarzyna Śleziak, kl. 3a


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności