Katarzyna Śleziak laureatką 39. Indywidualnej Nagrody Profesora Bolesława Gintera

Katarzyna Śleziak laureatką 39. Indywidualnej Nagrody Profesora Bolesława Gintera

Z wielką radością informujemy, że tegoroczną laureatką 39. Indywidualnej Nagrody Profesora Bolesława Gintera została Katarzyna Śleziak z klasy 4a.

Pan Profesor Ginter – wybitny archeolog, naukowiec oraz absolwent naszej szkoły z roku 1955 – osobiście wręczył nagrodę podczas uroczystości pożegnania maturzystów, która odbyła się 25 kwietnia 2025 r. To niezwykły zaszczyt dla naszego liceum, a także dowód na trwałą więź Profesora ze swoją szkołą.

Profesor Bolesław Ginter to znakomity archeolog, specjalista w zakresie pradziejów, długoletni nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Archeologii Epoki Kamienia w Instytucie Archeologii UJ, był prodziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego (1984–1987) oraz prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego (1990–1993). Jego działalność naukowa oraz zaangażowanie w rozwój młodych ludzi są wzorem do naśladowania.

W wzruszającym wystąpieniu Profesor Ginter przypomniał, że dokładnie 70 lat temu sam przystępował do egzaminu maturalnego w murach naszej szkoły. Ze szczególnym ciepłem wspominał tamten czas oraz podkreślił, jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa mądrość – nie ta wyłącznie zdobywana poprzez książki, ale ta płynąca z refleksji nad światem i własnymi wyborami. Mądrość to najcenniejszy skarb. Zdobywa się ją poprzez wiedzę, ale też poprzez doświadczenie, rozumienie siebie i drugiego człowieka. Na zakończenie życzył wszystkim maturzystom, aby każdego dnia, wychodząc z domu, odnajdywali „mądrość siedzącą na progu” – gotową, by im towarzyszyć w nowych wyzwaniach.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, przyznając nagrodę, docenił liczne osiągnięcia Katarzyny, m.in.:

  • uzyskanie tytułu finalisty LV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,

  • uzyskanie tytułu finalisty XII Edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym,

  • I miejsce i tytuł laureata XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”,

  • tytuł finalisty XIII Wszechstronnego Konkursu Konesera Polszczyzny,

  • I miejsce i tytuł laureata XIII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”,

  • udział w eliminacjach rejonowych 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego,

  • udział w wojewódzkim etapie konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”,

  • udział w etapie okręgowym Olimpiady Znajomości Afryki,

  • tytuł finalisty Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Warto dodać, że Katarzyna ukończyła szkołę ze średnią ocen 5,64, a klasę IV – ze średnią 5,75!

W swoim przemówieniu Katarzyna Śleziak wyraziła ogromną wdzięczność wszystkim, którzy towarzyszyli jej na drodze edukacji i rozwoju:

  • Profesorowi Bolesławowi Ginterowi – za fundowanie nagrody, osobistą obecność, troskę o kolejne pokolenia uczniów i nieustanne wsparcie wartości edukacji, pasji i wiedzy.

  • Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów LO, Pani Aleksandrze Bury – za kultywowanie więzi między absolwentami a szkołą, za działalność wspierającą rozwój młodych ludzi oraz za troskę o zachowanie tradycji naszego liceum.

  • Swojej wychowawczyni pani Dominice Kamińskiej – za cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie, które przez cztery lata były fundamentem jej rozwoju i dawały siłę w codziennych wyzwaniach.

  • Wszystkim nauczycielom – za pasję w nauczaniu, dzielenie się wiedzą oraz za inspirowanie do samodzielnego myślenia i pogłębiania własnych zainteresowań.

  • Kolegom i koleżankom – za wspólne lata nauki, wsparcie, przyjaźń i codzienną motywację, które sprawiły, że szkoła stała się miejscem pełnym życzliwości i wzajemnej inspiracji.

  • Rodzicom – za miłość, wiarę, wsparcie emocjonalne, motywowanie do działania i budowanie pewności siebie, nieocenione w codziennej pracy nad rozwojem.

Na zakończenie swojego wystąpienia Katarzyna powiedziała: „Ta wyjątkowa chwila jest znakiem, że warto się starać, podążać za pasją, a ciężka praca naprawdę się opłaca”.

Serdecznie gratulujemy Katarzynie Śleziak sukcesu i życzymy dalszego rozwijania talentów oraz realizacji wszystkich marzeń!


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
27.04.2025
Wyniki 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – eliminacji rejonowych w Bielsku-Białej

Wyniki 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – eliminacji rejonowych w Bielsku-Białej

25 kwietnia 2025 roku w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej odbyły się eliminacje rejonowe 70. edycji Ogólnopolskiego Konkursu...

czytaj więcej
25.04.2025
Zajęcia dydaktyczne w Planetarium Śląskim w Chorzowie

Zajęcia dydaktyczne w Planetarium Śląskim w Chorzowie

24 kwietnia 2025r. klasy z rozszerzeniem geograficznym: 2d i 3e oraz kilka uczennic z klas: 2a,2b i 2f, uczestniczyły w Zajęciach dydaktycznych w...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności