Już po raz 32. zostanie wręczona Nagroda Profesora B. Gintera dla najlepszego absolwenta szkoły
Tę indywidualną Nagrodę, fundowaną corocznie od kilkunastu lat przez absolwenta szkoły z roku 1955 i jej wielkiego Przyjaciela, Profesora Bolesława Gintera (UJ), otrzyma tym razem Bartosz Feil, w r. szk. 2017/2018 uczeń klasy 3c. Bartosz - któremu tą drogą składamy wielkie gratulacje - kończy nasze liceum z najwyższymi wynikami w nauce (średnia ukończenia szkoły: 5,41) oraz z licznymi sukcesami biologiczno – chemicznymi i artystycznymi, wśród których najważniejszym osiągnięciem jest dyplom laureata I stopnia Ogólnopolskiego Konkursu "O Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej 2018" w dziedzinie chemii (oraz indeks studenta, który Bartosz zdobył, nie będąc jeszcze maturzystą!).
W imieniu Pana Profesora Gintera podczas uroczystego zakończenia szkoły dla klas III Nagrodę przekaże oraz wręczy okolicznościowy dyplom Aleksandra Bura, Prezes wspomagającego działanie szkoły Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu, którego szacowny Fundator jest członkiem.
Profesor Bolesław Ginter, długoletni pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (obecnie emerytowany), w latach 1984-87 prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, w latach 1990-93 prorektor UJ, od 1994 profesor zwyczajny, Doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, jest autorem i współautorem około 190 publikacji. W swojej karierze naukowej uczestniczył w badaniach prowadzonych m.in. w Grecji, Bułgarii i Egipcie. Prof. Ginter jest członkiem Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, członkiem-korespondentem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (DAI), członkiem zagranicznym Narodowego Instytutu Archeologii BAN. Liczne zajęcia naukowe i prace badawcze nie przeszkadzają Panu Profesorowi w niezwykłej pamięci o naszej szkole, w której zdobył wykształcenie i wobec niej czuje moralne zobowiązanie wspomagania młodych, zdolnych absolwentów, bo łączy go z nimi wspólna więź: umiłowanie nauki i wielki szacunek dla jej wartości. Chylimy czoła przed taką postawą i zachęcamy do brania z niej przykładu.
Aleksandra Bura