„Jestem prawdziwie tam, gdzie moje miejsce i wolność” wykład o twórczości A. Stasiuka
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztof Zajas mówił o prywatnej ojczyźnie - „mojości”, czyli miejscu, z którym człowiek ma głębszą relację, gdzie naprawdę może być sobą jako samoświadomy podmiot i doświadczać wolności. Łemkowszczyzna to ważne dla pisarza i swoistego kontestatora - Andrzeja Stasiuka. Do jego dorobku należą m.in. „Opowieści galicyjskie”, „Mury Hebronu”, czy „Kroniki beskidzkie i światowe”. Andrzej Stasiuk to również założyciel Wydawnictwa "Czarne" w Wołowcu.
Jego twórczość charakteryzuje głęboki indywidualizm, przesycony własnym spojrzeniem na świat, niepodporządkowującym się ścisłym ramom. Jak zaznacza profesor Krzysztof Zajas, Andrzej Stasiuk człowiekiem wielowymiarowym, autentycznym i skupionym na wolności, przede wszystkim tej umożliwiającej bycie sobą i postępowanie zgodnie ze swoją wolą. Potrafi wydobyć głębię realizmu, magię zwyczajności i codziennego życia, m.in. mieszkańców Europy Środkowej. Będąc jednym z nich, stawia pytanie o wartość prywatnej ojczyzny.
Pisarstwo Andrzeja Stasiuka pokazuje perspektywy odmienne od utrwalonych w kulturze. Pragnie, abyśmy się otworzyli na świat i inne sposoby rozumowania, żebyśmy porzucili myślenie, które narzuca nam schematy. Stasiuk przeciwstawił pojęcie małej, lokalnej ojczyzny globalnej perspektywie, upatrującej jedynej i najważniejszej Ojczyzny w wyidealizowanej, wielkiej Polsce.
Wykład dr hab. Krzysztofa Zajasa odbył się 19 listopada w auli LO w Żywcu.
Uczestniczyły w nim klasy: 2 f, 3 a, 3 f, 4 f.