Interesujące spotkanie ze sztuką i z historią: wykłady, wystawa i warsztaty w auli szkoły

Interesujące spotkanie ze sztuką i z historią: wykłady, wystawa i warsztaty w auli szkoły

25 października 2019 r. w Auli im. St. Pyjasa Towarzystwo Naukowe Żywieckie zorganizowało warsztaty historyczno - artystyczne dla licealistów, zatytułowane Znani artyści - absolwenci, uczniowie i nauczyciele z żywieckiej realki. Złożyły się na nie wykłady wzbogacone prezentacjami multimedialnymi: pierwszy - poświęcony cenionemu i znanemu artyście malarzowi, w latach 1909 - 1920 nauczycielowi naszej szkoły (ck /cesarsko - królewskiej/ Szkoły Realnej, od 1918 Szkoły Realnej/ Janowi Kazimierzowi Olpińskiemu (1875 - 1936), którego przypomniała Pani Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu i znawczyni twórczości mistrza, drugi - ukazujący nieznaną dotąd szerokiej publiczności sylwetkę Stefana Mojżyszka, absolwenta szkoły z roku 1913, potem prawnika, oficera Wojska Polskiego w randze majora (1939), artysty - amatora, autora akwareli, rysunków i szkiców, które stworzył w czasie pobytu w niemieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej, o czym mówiła Pani Aleksandra Bura (polonistka w liceum w latach 1989 - 2019). Słuchacze mieli również okazję obejrzeć wystawę kilkudziesięciu oryginalnych prac S. Mojżyszka i wziąć udział w warsztatach, samodzielnie dokonując odbitek z szablonów, przedstawiających budynek i logo naszej szkoły, przygotowanych przez Panią Dorotę Babińską - Waluś, nauczycielkę wiedzy o kulturze oraz rysunku i projektowania.

Podczas spotkania, które otwarł Pan Dyrektor Jacek Biłko, gościliśmy Pana Piotra Olpińskiego, wnuka Jana Kazimierza Olpińskiego, fundatora tablicy poświęconej zacnemu przodkowi, widniejącej w naszej auli, uroczyście odsłoniętej w 2008 roku. Obecni byli także emerytowani nauczyciele, zainteresowani historią i współczesnością szkoły. W sesji wzięły udział klasy 1bg,1cg,1hg,1dg,3d, opiekę nad przebiegiem i pomoc w warsztatach sprawowała kl. 3g pod okiem P. Doroty Babińskiej - Waluś.

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkę twórczą Jana Kazimierza Olpińskiego -  artysty lwowskiego i żywieckiego, nagradzanego na forum międzynarodowym i krajowym,   pejzażysty (głównie akwarele), malarza scen legionowych, portrecisty elit żywieckich (technika olejna),  którego dzieła znajdują się w różnych muzeach w tym największy zbiór w Muzeum Miejskim w Żywcu. Poświęcony mu został jeden z odcinków cyklu Historia szkoły - bogata, ciekawa, mało znana...  (całość, opracowana na 110- lecie szkoły,  dostępna na naszej www. w zakładce Czy wiesz, że...) - zob. tutaj.

Mamy nadzieję, że poznanie biogramu i prac Stefana Mojżyszka pozwoliło uczestnikom zrozumieć, trudne losy człowieka zdeterminowanego przez historię, który po internowaniu w Rumunii we wrześniu 1939 r. stał się następnie jeńcem wojennym w niemieckich oflagach  w Dorsten i Dössel, gdzie - wśród około 2 tysięcy więzionych tam oficerów - dotrwał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Wcześniej nie zajmując się malarstwem, uczestniczył tam w kursach samokształceniowych organizowanych przez współwięźniów, które stały się sposobem na przetrwanie i walką z rzeczywistością obozu. Nauka rysowania i akwareli (jeńcy malowali na dostępnych papierach n. p. z paczek, technikami, do których mogli zdobyć materiały)  niosły takim jak on wolność ducha, leczyły z tęsknoty i choć na chwilę wracały do normalnego życia - uzdrawiały. S. Mojżyszek, w ten sposób rozwijając drzemiący talent, zostawił bardzo ważny przekaz - wiedzę o historii, malarski dokument  życia obozowego w niemieckim obozie jenieckim dla polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej, który ma bezcenną wartość, porusza wyobraźnię i pobudza do refleksji.

Organizatorzy: Dorota Firlej, Aleksandra Bura, Dorota Babińska-Waluś


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności