Interesujące spotkanie ze sztuką i z historią: wykłady, wystawa i warsztaty w auli szkoły
25 października 2019 r. w Auli im. St. Pyjasa Towarzystwo Naukowe Żywieckie zorganizowało warsztaty historyczno - artystyczne dla licealistów, zatytułowane Znani artyści - absolwenci, uczniowie i nauczyciele z żywieckiej realki. Złożyły się na nie wykłady wzbogacone prezentacjami multimedialnymi: pierwszy - poświęcony cenionemu i znanemu artyście malarzowi, w latach 1909 - 1920 nauczycielowi naszej szkoły (ck /cesarsko - królewskiej/ Szkoły Realnej, od 1918 Szkoły Realnej/ Janowi Kazimierzowi Olpińskiemu (1875 - 1936), którego przypomniała Pani Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu i znawczyni twórczości mistrza, drugi - ukazujący nieznaną dotąd szerokiej publiczności sylwetkę Stefana Mojżyszka, absolwenta szkoły z roku 1913, potem prawnika, oficera Wojska Polskiego w randze majora (1939), artysty - amatora, autora akwareli, rysunków i szkiców, które stworzył w czasie pobytu w niemieckich obozach jenieckich podczas II wojny światowej, o czym mówiła Pani Aleksandra Bura (polonistka w liceum w latach 1989 - 2019). Słuchacze mieli również okazję obejrzeć wystawę kilkudziesięciu oryginalnych prac S. Mojżyszka i wziąć udział w warsztatach, samodzielnie dokonując odbitek z szablonów, przedstawiających budynek i logo naszej szkoły, przygotowanych przez Panią Dorotę Babińską - Waluś, nauczycielkę wiedzy o kulturze oraz rysunku i projektowania.
Podczas spotkania, które otwarł Pan Dyrektor Jacek Biłko, gościliśmy Pana Piotra Olpińskiego, wnuka Jana Kazimierza Olpińskiego, fundatora tablicy poświęconej zacnemu przodkowi, widniejącej w naszej auli, uroczyście odsłoniętej w 2008 roku. Obecni byli także emerytowani nauczyciele, zainteresowani historią i współczesnością szkoły. W sesji wzięły udział klasy 1bg,1cg,1hg,1dg,3d, opiekę nad przebiegiem i pomoc w warsztatach sprawowała kl. 3g pod okiem P. Doroty Babińskiej - Waluś.
Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkę twórczą Jana Kazimierza Olpińskiego - artysty lwowskiego i żywieckiego, nagradzanego na forum międzynarodowym i krajowym, pejzażysty (głównie akwarele), malarza scen legionowych, portrecisty elit żywieckich (technika olejna), którego dzieła znajdują się w różnych muzeach w tym największy zbiór w Muzeum Miejskim w Żywcu. Poświęcony mu został jeden z odcinków cyklu Historia szkoły - bogata, ciekawa, mało znana... (całość, opracowana na 110- lecie szkoły, dostępna na naszej www. w zakładce Czy wiesz, że...) - zob. tutaj.
Mamy nadzieję, że poznanie biogramu i prac Stefana Mojżyszka pozwoliło uczestnikom zrozumieć, trudne losy człowieka zdeterminowanego przez historię, który po internowaniu w Rumunii we wrześniu 1939 r. stał się następnie jeńcem wojennym w niemieckich oflagach w Dorsten i Dössel, gdzie - wśród około 2 tysięcy więzionych tam oficerów - dotrwał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Wcześniej nie zajmując się malarstwem, uczestniczył tam w kursach samokształceniowych organizowanych przez współwięźniów, które stały się sposobem na przetrwanie i walką z rzeczywistością obozu. Nauka rysowania i akwareli (jeńcy malowali na dostępnych papierach n. p. z paczek, technikami, do których mogli zdobyć materiały) niosły takim jak on wolność ducha, leczyły z tęsknoty i choć na chwilę wracały do normalnego życia - uzdrawiały. S. Mojżyszek, w ten sposób rozwijając drzemiący talent, zostawił bardzo ważny przekaz - wiedzę o historii, malarski dokument życia obozowego w niemieckim obozie jenieckim dla polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej, który ma bezcenną wartość, porusza wyobraźnię i pobudza do refleksji.
Organizatorzy: Dorota Firlej, Aleksandra Bura, Dorota Babińska-Waluś