Forum kulturalno-naukowe klasy medialnej w Krakowie
W dniach 25-27 maja w Krakowie odbyło się forum kulturalno-naukowe klasy 1f (społeczno-medialnej). Już chwilę po przyjeździe do dawnej stolicy Polski, uczestnicy wyjazdu naukowego odwiedzili takie miejsca jak: Collegium Maius, Katedra Wawelska, Rynek Główny, Barbakan i wiele innych ciekawych miejsc.
Nie obyło się również bez akcentu związanego z naszą żywiecką ziemią, gdyż uczestnicy pierwszego dnia wyjazdu mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą Studenckiemu Komitetowi Solidarności oraz Stanisławowi Pyjasowi, mieszkańcowi Gilowic, absolwentowi naszego liceum i studentowi filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, który został zamordowany w 1977 roku w Krakowie przez funkcjonariuszy aparatu represji PRL.
Na wszystkich uczestnikach wyjazdu, szczególne wrażenie oraz zachwyt wywołała wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, znajdująca się w Sukiennicach. Obecnie obejrzeć tam można najwspanialsze dzieła sztuki, m. in. obrazy znanego polskiego malarza Jana Matejki.
Niemniej znaczącym wydarzeniem kulturalnym wyjazdu było wieczorne wyjście do Teatru “Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, gdzie uczestnicy forum obejrzeli oświeceniową sztukę pt. “Wesele Figara”.
Najbardziej wyczekiwanym i jednym z najistotniejszych punktów wyjazdu był udział w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Uczniowie klasy medialnej pogłębili swoją wiedzę na temat wirtualnej rzeczywistości, poznali tajniki fotografii w teorii oraz w praktyce, a także od podstaw przygotowali krótkie filmiki, operując odpowiednimi kadrami i perspektywami, po czym dokonali pracy nad nimi przy użyciu programu komputerowego.
Spore zainteresowanie i zaciekawienie u uczniów wywołała również wystawa eksponatów pochodzących ze starożytnego Egiptu, znajdujących się w Muzeum Archeologicznym oraz Fabryka Oskara Schindlera, pełniąca obecnie funkcję interaktywnego i nowoczesnego muzeum poświęconego niemieckiej okupacji Krakowa oraz ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.
Na pewno ten wyjazd pozostanie dla jego uczestników niezapomnianym i kształcącym przeżyciem.
Opiekunami wyjazdu byli: koordynator współpracy pomiędzy I LO im. M. Kopernika w Żywcu a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie Pan Adrian Midor oraz Pan Marek Gołek.