Forum kulturalno-naukowe klasy medialnej w Krakowie

Forum kulturalno-naukowe klasy medialnej w Krakowie

W dniach 25-27 maja w Krakowie odbyło się forum kulturalno-naukowe klasy 1f (społeczno-medialnej). Już chwilę po przyjeździe do dawnej stolicy Polski, uczestnicy wyjazdu naukowego odwiedzili takie miejsca jak: Collegium Maius, Katedra Wawelska, Rynek Główny, Barbakan i wiele innych ciekawych miejsc.

Nie obyło się również bez akcentu związanego z naszą żywiecką ziemią, gdyż uczestnicy pierwszego dnia wyjazdu mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą Studenckiemu Komitetowi Solidarności oraz Stanisławowi Pyjasowi, mieszkańcowi Gilowic, absolwentowi naszego liceum i studentowi filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, który został zamordowany w 1977 roku w Krakowie przez funkcjonariuszy aparatu represji PRL.  

Na wszystkich uczestnikach wyjazdu, szczególne wrażenie oraz zachwyt wywołała wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, znajdująca się w Sukiennicach. Obecnie obejrzeć tam można najwspanialsze dzieła sztuki, m. in. obrazy znanego polskiego malarza Jana Matejki.

Niemniej znaczącym wydarzeniem kulturalnym wyjazdu było wieczorne wyjście do Teatru “Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, gdzie uczestnicy forum obejrzeli oświeceniową sztukę pt. “Wesele Figara”.  

Najbardziej wyczekiwanym i jednym z najistotniejszych punktów wyjazdu był udział w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Uczniowie klasy medialnej pogłębili swoją wiedzę na temat wirtualnej rzeczywistości, poznali tajniki fotografii w teorii oraz w praktyce, a także od podstaw przygotowali krótkie filmiki, operując odpowiednimi kadrami i perspektywami, po czym dokonali pracy nad nimi przy użyciu programu komputerowego.

Spore zainteresowanie i zaciekawienie u uczniów wywołała również wystawa eksponatów pochodzących ze starożytnego Egiptu, znajdujących się w Muzeum Archeologicznym oraz Fabryka Oskara Schindlera, pełniąca obecnie funkcję interaktywnego i nowoczesnego muzeum poświęconego niemieckiej okupacji Krakowa oraz ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. 

Na pewno ten wyjazd pozostanie dla jego uczestników niezapomnianym i kształcącym przeżyciem.

Opiekunami wyjazdu byli: koordynator współpracy pomiędzy I LO im. M. Kopernika w Żywcu a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie Pan Adrian Midor oraz Pan Marek Gołek. 


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności