Dzień Patrona w I LO w Żywcu

Dzień Patrona w I LO w Żywcu

Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

17 lutego 2023 r. w ramach cyklu wydarzeń poświęconych upamiętnieniu dokonań mistrza, w auli naszej szkoły, miał miejsce wykład Pani dr Aleksandry Barwickiej-Makuli „O Mikołaju Koperniku w 550. rocznicę urodzin”.
Na spotkanie zaproszone zostały klasy: 1a, 2a, 3a, 3f, 4a, i 4b wraz z nauczycielami. Byli obecni również: dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec, dyrektor I LO w Żywcu dr Jacek Biłko i wicedyrektor Piotr Rypień.

Dr A. Barwicka-Makula, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, w pierwszej części wystąpienia omówiła w bardzo szczegółowy i ciekawy sposób kolejne etapy w życiu młodego uczonego.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.
Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium” wydane w roku śmierci uczonego.

Oprócz istotnych faktów pani dr Aleksandra Barwicka-Makula podała słuchaczom dostęp do źródeł wiedzy o Naszym Patronie (portal NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS – https://copernicus.torun.pl/pl/) i zapoznała z wieloma ciekawostkami. Mogliśmy zobaczyć jedną z recept własnoręcznie wystawionych przez M. Kopernika oraz usłyszeć o swoistym „skandalu obyczajowym” z powodu gosposi Kopernika - Anny Schilling.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem podążali za opowieścią, na końcu zadawali pytania, na które nasz gość chętnie odpowiadał.

Za wieloletnią współpracę z wykładowcami Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego podziękowania złożył dyrektor I LO – pan Jacek Biłko z delegacją młodzieży.

Koordynatorka współpracy – Ewa Góra


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności