Do teatru w ramach lekcji? Czemu nie. Udana współpraca I LO z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.
Nasza szkoła podjęła ciekawą współpracę z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. W ramach projektu „Teatr (nie)klasyczny – kurs eksterytorialny, przyśpieszony” realizowanego przez Teatr Polski dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna” uczniowie 6 klas humanistycznych obejrzeli w teatrze 2 bardzo dobre spektakle: „Lalkę” w reżyserii Anety Groszyńskiej (13.11.2015 r.) oraz „Ifigenię” w reżyserii Pawła Wodzińskiego (19.11.2015 r.), a także wzięli udział w warsztatach interpretacyjnych po spektaklu „Ifigenia”. Wybór takiego repertuaru pozwolił uczestnikom na zapoznanie się ze skrajnościami stylów i języków teatralnych: od klasycznej w formie pod względem kostiumów i scenografii „Lalki” wg Bolesława Prusa po nowoczesny styl antycznej „Ifigenii” Eurypidesa, rozgrywającej się we współczesnych strojach wśród ekranów komputerów.
Drugą część projektu, to jest 6 dwugodzinnych spotkań, odbywającą sie w auli szkoły w okresie od 30 listopada do 4 grudnia, stanowiły warsztaty dramaturgiczne i recenzenckie. Warsztaty performatywne (dramaturgiczne) prowadził Szymon Wróblewski z Warszawy (dramaturg, reżyser i aktor), natomiast warsztaty recenzenckie Michał Centkowski z Katowic (kulturoznawca, recenzent, felietonista współpracujący z Newsweekiem).
Uczniowie mieli okazję żywego kontaktu z teatrem i z twórcami sztuk teatralnych oraz przekonali się, że omawiane przez nich lektury mają potencjał sceniczny i są tekstami wciąż żywymi.
W imieniu Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i uczestników programu z żywieckiego liceum serdecznie dziękujemy Panu Witoldowi Mazurkiewiczowi, dyrektorowi Teatru Polskiego w Bielsku – Białej za propozycję i bezpłatną realizację tej współpracy.
Szkolną koordynatorką działań w programie była p. prof. Halina Słowik – Tyc we współdziałaniu z p. prof. Danutą Jarosińską – Tracz i p. prof. Renatą Sową.