Do Niepodległej, dla Niepodległej - zapraszamy na dwie ciekawe wystawy w auli szkolnej

Do Niepodległej, dla Niepodległej - zapraszamy na dwie ciekawe wystawy w auli szkolnej

W dniach od 27 listopada do 6 grudnia b.r. w naszym liceum w Auli im. St. Pyjasa prezentujemy dwie ciekawe wystawy. Ukazują one, jaki wkład w dzieło odzyskiwania Niepodległości wnieśli znaczący bohaterowie historii wielkiej oraz ci mniej znani, lecz niezwykle ważni w historii lokalnej, w tym uczniowie naszej szkoły sprzed 100 lat. Niepodległość jest ich dziełem wspólnym.

Pierwsza, zatytułowana "OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI" - przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej - na dziesięciu dużych panelach przedstawia m. in. proces kształtowania się polskich granic, najważniejsze wydarzenia w trakcie odbudowy państwowości, postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego, którzy (...) reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI.     Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale, wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI [fragment opisu wystawy, źródło: IPN].

Druga, lokalna - poświęcona pamięci uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy w niej kształtowali swe postawy i w latach 1914 - 1920 dzielnie dowiedli wielkiego patriotyzmu - nosi tytuł "TU ZACZYNAŁY SIĘ ICH DROGI DO NIEPODLEGŁEJ". Składają się na nią między innymi po raz pierwszy publicznie prezentowane archiwalne Księgi dokumentów uczniów z lat 1904 - 1918 (otwarte na stronach przede wszystkim dotyczących legionistów, np. Leonarda Rybarskiego, dowódcy ochotników - I kompanii żywieckiej, włączonej potem do I Brygady Legionów), fotografie klas i nauczycieli z roku 1918  - trwałe ślady i dowody życia pokolenia sprzed wieku. Ekspozycję uzupełniają fotografie (kserokopie) z Muzeum Miejskiego w Żywcu, przedstawiające legionistów, w tym pochodzące z tzw. Teki Tadeusza Jänicha (stanął na czele II kompanii legionistów) wzbogacone rysunkami autora. Komentarz do wystawy stanowią fragmenty rocznych Sprawozdań szkolnych z tego okresu (dokumentu przygotowywanego przez szkoły w Galicji od II poł. XIX w i w latach 20. XX w.), dowodzące uczestnictwa C.K. (Wyższej) Szkoły Realnej a następnie - po 11 listopada 1918 r. - Wyższej Szkoły Realnej w wydarzeniach dziejowych. Uświadamiają, jak wielki wpływ na jej funkcjonowanie wywarła historia i świadczą o trosce szkoły o losy wychowanków (np. publikowanie list uczniów, którzy wówczas służą wojskowo, poległych, odznaczonych oraz żyjących w niewoli).

Życzymy, aby obie ekspozycje stały się źródłem mądrej refleksji historycznej w szerokim wymiarze państwa i przybliżyły rozumienie losów naszych poprzedników w tych murach - młodych ludzi, zdeterminowanych przez historię.

Wystawy zwiedzają klasy pod opieką nauczyciela według harmonogramu dostępnego u wychowawców.

Opiekunki i koordynatorki wystaw - Aleksandra Bura (polonistka) i Ewa Góra (historyczka).


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności