Debaty Oksfordzkie 2015

Debaty Oksfordzkie 2015

   

W kwietniu dwie drużyny z naszej  szkoły brały udział w debatach oksfordzkich. Drużyna w składzie: Olaf Boczarski, Hubert Pieczarka i Paweł Skalski (wszyscy są uczniami klasy 1b) uczestniczyła w II Wojewódzkim Turnieju Debat Oksfordzkich, organizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i dr. Jana Olbrychta - Posła do Parlamentu Europejskiego. Tematyka debat dotyczyła społecznej odpowiedzialności biznesu. W półfinale, który odbył się 13 kwietnia 2015 r. w Katowicach, nasza drużyna miała za zadanie obalić tezę: „Na etyczne działania w biznesie mogą sobie pozwolić duże firmy i koncerny, gdyż małym się to nie opłaca." Jury oceniało: przygotowanie argumentacji, wartość retoryczną, wierność tematowi,  umiejętność trafnego reagowania na argumentację strony przeciwnej oraz odpowiadania na pytania zadawane przez publiczność. Do tego brano pod uwagę wzajemne wsparcie drużynowe, współpracę i ogólne wrażenie z prezentacji drużyn.

Niestety, nie udało nam się wygrać, ale punktacja (281 punktów na 320 możliwych) wskazuje, że potencjał naszej  drużyny niewiele ustępuje umiejętnościom i talentom zwycięzców. Serdecznie  gratulujemy uczniom z klasy 1b!

Druga drużyna brała udział w debatach organizowanych już po raz trzeci w kinie Janosik. Jakub Gibas, Tomasz Staszkiewicz (z kl. 2b), Wojciech Pierwoła i Michał Stolorz (z kl. 1b) w półfinale pokonali drużynę Mechanika. Na przygotowanie do finału mieliśmy tylko jeden dzień (o jeden dzień mniej niż nasz rywal – drużyna z liceum w Milówce). Nie udało nam się zwyciężyć, ale nasza drużyna odebrała wiele pochwał od organizatorów debat za świetne przygotowanie merytoryczne i umiejętność wskazywania źródeł informacji. Bardzo podobał się też sposób przemawiania - Jakub Gibas uzyskał tytuł najlepszego mówcy debat. Nagrodą dla niego jest m. in. roczny kurs języka angielskiego w żywieckiej szkole językowej Oxford.

Opiekunką obu drużyn była p. prof. Maria Rybarska.

Dodatkową atrakcją dla publiczności była możliwość obejrzenia kilku bardzo ciekawych filmów dokumentalnych wyświetlanych w ramach Festiwalu Filmowego Watch Docs (m.in. "Wyspa Krym" i "Wyrok na Węgrzech").

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
24.11.2024
„Jestem prawdziwie tam, gdzie moje miejsce i wolność” wykład o twórczości A. Stasiuka

„Jestem prawdziwie tam, gdzie moje miejsce i wolność” wykład o twórczości A. Stasiuka

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztof Zajas mówił o prywatnej ojczyźnie - „mojości”, czyli miejscu, z którym człowiek ma głębszą relację,...

czytaj więcej
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności