Ciekawy wykład w naszej auli

Ciekawy wykład w naszej auli

"Germanizacja na okupowanej Żywiecczyźnie" była tematem spotkania młodzieży klas 1g, 3c, 3e, 3f, 3h, nauczycieli oraz Dyrektora Jacka Biłko z niemieckim wydawcą książki poświęconej tej tematyce - dr Hansem-Wernerem Retterathem oraz jej współautorami: prof. dr hab. Janem Ilukiem oraz dr Łukaszem Ilukiem. Obowiązki tłumacza przejął nasz emerytowany nauczyciel, germanista - profesor Jerzy Chłopczyk

Przypomnijmy, iż począwszy od 22 września 1940 r. do końca stycznia 1941 r. Niemcy w brutalny sposób wysiedlili z Żywiecczyzny ok. 18 000 mieszkańców i na ich miejsce sprowadzili przeszło 3000 volksdeutschów repatriowanych z Galicji Wschodniej i Bukowiny. Operacja ta przeszła do historii jako Aktion Saybusch.

Dr H.-W. Retterath, Dyrektor Instytutu Etnograficznego we Freiburgu, po wstępie wygłoszonym w języku polskim - czym zyskał sobie aplauz zgromadzonej młodzieży, skupił się na sposobach wdrażania ideologii nazistowskiej na okupowanej przez Niemców Żywiecczyźnie. Z jednej strony stosowana była przemoc poprzez egzekucje zarówno w wyniku wyroku sądowego, jak i bez niego, a z drugiej strony poprzez "piękny blask" festynów; w tym zwłaszcza dożynek, które w wydaniu niemieckim organizowane były trzykrotnie w naszym mieście przez okupanta podczas II wojny.

Profesor J. Iluk, Uniwersytet Śląski w Katowicach, w swojej prezentacji skupił się na problematyce przesiedleń volksdeutschów z Galicji Wschodniej i Bukowiny na tereny naszego powiatu ("nowej ojczyzny") z perspektywy kalendarza regionalnego "Beskidenkreis Saybusch" z 1941 r. W  niezwykle interesujący sposób przedstawił cele i sposoby, które przyświecały okupantowi w kształtowaniu poglądów politycznych niemieckich przesiedleńców. Wspomniany kalendarz, mający formę almanachu, z jednej strony podkreślał walory krajoznawcze Beskidów i pionierską rolę, jaką mieli odegrać tutaj niemieccy koloniści, a z drugiej nacechowany był nienawiścią skierowaną do miejscowej ludności polskiej.

Doktor Ł. Iluk, Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku - Białej, w swym pasjonującym wystąpieniu skupił się na zagadnieniu sądownictwa niemieckiego na okupowanej Żywiecczyźnie. Opierając się na konkretnych przykładach wskazał, iż nie wszyscy byli równi wobec prawa okupanta niemieckiego. O ile wyroki ferowane wobec Niemców doszukiwały się okoliczności łagodzących, które znacznie wpływały na wymiar i charakter kary, o tyle przewinienia Polaków karane były z całą surowością i bezwzględnością należną "podludziom".

Miłą, a jednocześnie wartościową pamiątką wykładu był egzemplarz pozycji: „Germanisierung im besetzten Ostoberschlesien während des Zweiten Weltkriegs” pod redakcją dr H.-W. Retteratha podarowany naszej szkole.

Fascynujący i wartościowy wykład budził emocje, ale i skłonił nas do zadawania pytań, na które nasi prelegenci chętnie i z pasją udzielali odpowiedzi. Dziękujemy serdecznie naszym gościom i wierzymy, że tego rodzaju spotkania i wymiana doświadczeń przyczynią się do wspólnego budowania naszej przyszłości. Zapraszamy ponownie!

Dyrekcja, grono pedagogiczne i młodzież Liceum

Zdjęcia: Patrycja Suchanek, kl. 3e

Andrzej Ryczkiewicz


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
20.11.2024
Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Pomarańczowy kiermasz dla Pomarańczowej Energii!

Czy wiesz, że osamotnienie młodych osób może przybierać różne formy? To nie tylko samotność, ale też strach przed reakcją dorosłych, brak...

czytaj więcej
17.11.2024
Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Podziękowania dla uczniów i rodziców za wsparcie akcji charytatywnej na rzecz zwierząt

Z radością i wdzięcznością pragniemy podziękować wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę karmy, podkładów,...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności