Wykład „Akcja aparatu bezpieczeństwa przeciwko ugrupowaniu partyzanckiemu NSZ kpt. Henryka Flamego”
W dniu 27 marca 2018 r. młodzież z klas: 1h, 2h, 2f, 2e, 3g wraz z uczącymi miała okazję poznać fragment lokalnej historii w niecodziennym wydaniu.
Naszym gościem był pan Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w katowickim IPN. W czasie dwugodzinnego wykładu opowiedział w ciekawy i przystępny dla uczniów sposób o Henryku Flame i jego działaniach.
Lata 1945-1947 to na Podbeskidziu okres największego nasilenia działań zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Zgrupowanie pod dowództwem "Bartka" było największą i najbardziej aktywną antykomunistyczną formacją działającą na tym terenie. W okresie szczytowego rozwoju organizacyjnego, wiosną 1946 r. liczyła ponad 300 członków oraz kilkudziesięciu informatorów.
Kpt. Flame od dłuższego czasu czekał na przedstawiciela sztabu, który miał przybyć z rozkazami dotyczącymi dalszej działalności. Taką osobą okazał się funkcjonariusz UB - Henryk Wendrowski "kpt. Lawina", były żołnierz AK, od 1944 r. działający po stronie komunistów. Podstępem zyskał zaufanie „Bartka” i doprowadził do rozbicia oddziału.
Około stu partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód – i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa.
Organizatorka spotkania - Ewa Góra